نمایشگاه صنعت و ساختمان تهران1396

"آلومينيوم پيمان"

نمادي از موفقيت و پويايي صنعت آلومينيوم داخلي

باشگاه در و پنجره و نما: شايد تا چندي پيش وقتي صحبت از كيفيت و زيبايي محصولات آلومينيومي به ميان مي‌آمد، ناخودآگاه فقط به ياد نامها و برندهاي گوناگون عمدتاً اروپايي مي‌افتاديم. اين موضوع در كنار توليد محصولات بي‌كيفيت و غير استاندارد داخلي در آن سالها و نبود آگاهي عمومي و دانش فني در بين مشتريان و اكثر توليدكنندگان در و پنجره داخلي باعث آن مي‌شد كه علاوه بر نگاه تحقير آميز بازار به اين محصولات، سازندگان ساختمان نيز با اكراه دست به استفاده گسترده از اين محصول در پروژه‌ها‌ي خود بزنند.

اما رشد و تحول صنايع ساختماني و به‌تبع آن صنعت آلومينيوم در سالهاي اخير، در كنار تغيير سليقه و نگاه مشتريان و توليدكنندگان اين صنعت، همچنين ورود دستگاههاي پيشرفته و به‌روز توليد پروفيل آلومينيوم و بعضي عوامل دیگر، باعث شده است كه اين روزها توليد اين محصول، با كيفيت و زيبايي چشنواز كه توان رقابت با رقباي خارجي خود در كيفيت ، زيبايي و قيمت را دارد در داخل كشور خودمان و توسط تعدادي چند از فعالان پيشرو در صنعت آلومينيوم انجام شود.

هرچند كه اوضاع نابسامان اقتصادي كشور، ركود صنعت ساختمان و همچنين نبود يك متولي قوي سياست‌گذار و كنترل‌كننده براي صنعت آلومينيوم كشور در اين سالها باعث به‌وجود آمدن يك فضاي رقابتي برحسب قيمت به جاي كيفيت شده است، اما هستند توليدكنندگاني كه با پويايي و همت بالا، سختي‌ها را به جان خريده‌اند و با بهره‌گيري از دانش فني و دستگاه‌هاي پيشرفته و استفاده از نيروهاي متخصص، نه تنها كيفيت را فداي قيمت نكرده‌اند بلكه به صنعت آلومينيوم ايران اعتبار بخشيده‌اند.

«مجتمع صنعتي پيمان» يك مجتمع صنعتي خانوادگي‌است كه توسط برادران عموشعباني اداره مي‌شود.اين مجتمع با نزديك به 4 دهه فعاليت در صنعت آلومينيوم كشور، يكي از قديمي‌ترين و در عين حال پوياترين شركتهاي توليد‌كننده پروفيل آندايز شده آلومينيوم داخلي است كه در سايه همت و تلاش هيات مديره كوشا و آشنا به تحولات صنعت آلومينيوم در سطح جهان، توانسته است با توليد محصولات متنوع با كيفيت و زيبا ، به نمادي از موفقيت و پويايي براي شركتهاي آلومينيوم كشور تبديل شود؛ نمادي كه كيفيت را فداي قيمت پايين نكرده است و رسالت خود را همواره بر افزايش دانش فني توليدكنندگان و افزايش سطح آگاهي مشتريان نهايي قرار داده است.

مجتمع صنعتي پيمان از سال 1360 تاسيس و با به کارگيري ماشين‌آلات مدرن و کادري مجرب تحت پوشش وزارت صنايع بعنوان يکي از معتبرترين ارائه کنندگان خدمات در حوزه پروفيلهاي آلومينيوم صنعتي و ساختماني از طريق تحويل طيف گسترده اي از محصولات در زمينه ي توليدپروفيل‌هاي آلومينيومي و پوشش دهي آن (آندايز، رنگ پودري و طرح چوب) مشغول به فعاليت است.

با توجه به شرايط انقلاب نوپا و جنگ در دهه60 و همچنين كمبودها و دشواريهاي تهيه مواد اوليه در آن زمان، فعاليت اين شركت تنها معطوف به توليد نماند و اين شركت با انجام تحقيقات به منظور دستيابي به دانش فني توانست از نظر كيفي، محصولات خود را به موقعيت ممتازي برساند.

در راستاي انجام تحقيقات و سعي در پويايي و نوآوري، «مجتمع صنعتي‌آلومينيوم پيمان» توانست اولين نمونه‌هاي رنگي آندايز پروفيل‌هاي آلومينيوم را در سال 1365 به صورت الكتروكالرينگ توليد نمايد. پس از مدتي و در سال 1369، با توجه به نياز كيفي محصولات، اولين دستگاه پيچاندن نوار پلاستيكي را براي بسته بندي پروفيل‌هاي توليدي آلومينيوم طراحي نمود كه اين نوآوري امروزه به يك الزام براي محصولات توليدي كارخانه‌ها تبديل شده است.

در ادامه مسير فعاليت در سال 1373 آلومينيوم پيمان، شروع به توليد آندايز مخصوص قطعات صنعتي براي دستگاه‌هاي آب شيرين کن جزاير جنوبي ايران كرد براي توسعه مجتمع نياز به انتقال به محلي بزرگتر بود كه از طريق انتقال کارخانه به شهرک صنعتي سالاريه در سال 1382، خط آندايز خود را نيز به يک خط مدرن با تجهيزات برقي و کنترلي اروپايي تبديل كند. ديري نپاييد كه اهداف و نتايج اين طرح توسعه مشخص شد و در سال 1383 اين شركت توانست با راه‌اندازي اولين خط رنگ پودري افقي و اولين خط پوشش طرح چوب در محل جديد خود و بلافاصله با راه‌اندازي دومين خط رنگ افقي در سال 1384 به يك شركت پيشرو و موفق درتوليد پروفيل آندايز و رنگ شده با روشهاي مدرن در ايران تبديل شود همچنین راه‌اندازي پرس اكستروژن 1750 تني و شروع به توليد مقاطع سيستم‌هاي در و پنجره PH300 در سال 1381 در شهرك صنعتي شمس‌آباد از ديگر فعاليت‌هاي خانواده عموشعباني بوده‌است.

حركت پويا و روبه جلوي مديران اين شركت با تكيه بر دانش فني و رعايت تمامي استانداردهاي جهاني در توليدات، با راه‌اندازي دومين خط پوشش طرح چوب در سال 1386، راه‌اندازي سومين خط رنگ پودري و خط ساخت ترمال بريک در سال1387و راه‌اندازي خط پوليش و براشينگ روي آندايزينگ در سال 1388، مجتمع صنعتي آلومينيوم پيمان را در زمره بزرگترين توليدكنندگان پروفيل‌هاي باكيفيت و لوكس ايراني قرار داد به طوري‌كه امروزه محصولات اين شركت با بسياري از برندهاي خارجي قابل رقابت بوده و چه بسا كه از بسياري از آنها كيفيت و دوام بالاتري دارد.

توليد رنگهاي طلايي و زرشکي پوشش آندايز با استفاده از الکتروکالرينگ در سال 1388 اين شركت را در كنار يك شركت ديگر به عنوان تنها توليدكنندگان آندايز طلايي با استفاده از الکتروکالرينگ در ايران قرار داد و همچنين راه‌اندازي اولين خط رنگ پودري عمودي در کشور در سال 1390 اين شركت را به عنوان اولين و تنها دارنده اين نوع خط رنگ در ايران معرفي مي‌نمايد.

هم‌اكنون «مجتمع صنعتي پيمان» در شهرک صنعتي چرم شهر در فضايي به متراژ 20 هزار مترمربع و متشکل از 10 هزار مترمربع فضاي توليد و 5000 متر فضاي انبار واقع است و حدود 100 نفر پرسنل دارد.

واحد‌هاي توليدي

بخش‌هاي توليدي «مجتمع صنعتي پيمان»عبارتند از:

 

پروفيل‌‏هاي توليدي اين مجتمع در قالب سيستم‏‌هاي نرمال، لولايي وکشويي ترمال بريک، ، ليفت ‏اند اسلايد و نماهاي کرتن‏ وال قابليت تامين نيازهاي گوناگون سازندگان در و پنجره آلومينيومي را داراست. خدمات پوشش سطحي، در حقيقت هسته اصلي فعاليت مجتمع صنعتي پيمان است که کليه پوشش‏‌هاي قابل اجرا روي پروفيل‏‌هاي آلومينيوم را شامل مي‌شود.

آلومينيوم پيمان جزء معدود توليدکنندگاني است كه در بخش آندايزينگ خود قادر است کليه قطعات صنعتي و ساختماني آلومينيومي را از 5 تا 20 ميکرون آندايز كند. به‏ علاوه در قطعات و پروفيل‌‏هاي ساختماني داراي متنوع ‏ترين طيف رنگ‏‌هاي آندايز است که توان اجراي بعضي از آنها به‏ صورت انحصاري در اختيار اين شركت مي‌باشد.

يکي ديگر از ويژگي‌هاي قابل توجه مجتمع آلومينيوم پيمان تنوع رنگ پودري است. اين شركت با در اختيار داشتن 4 خط رنگ پودري، توانايي طيف گسترده‏‌اي از رنگ‏‌هاي پودري را داراست و همچنين با در اختيار داشتن اولين خط رنگ پودري عمودي در ايران با ظرفيت توليد روزانه 40 تن، قادر به توليد انبوه به صورت پيوسته و تمام اتوماتيک مي‌‏باشد و سهم عظيمي در بازار خدمات رنگ پودري را به خود اختصاص داده‏ است.

آلومينيوم پيمان قادر است تا بي‌نظيرترين آلبوم رنگ در انواع ساده چکشي متاليک و رنگ‌هاي آندايز را براي مشتريان فراهم نمايد. در بخش رنگ اين شركت تمام آزمون‌هاي استاندارد براي آزمودن کيفيت رنگ‌هاي خريداري شده در نظر گرفته مي‌شود و در مراحل توليد هم با استفاده از روش‏‌هاي استاندارد جهت کنترل کيفيت اقدام مي‌شود.

 بخش طرح چوب پوشش‏‌هاي طرح دکوري مجتمع پيمان نيز با خريد از بهترين برندهاي اروپايي، يکي از بزرگترين آلبوم‌هاي طرح چوب در کشور را داراست.

واحد فني‌مهندسي، تحقيق و توسعه،آزمايشگاه

 واحد فني مهندسي مجتمع صنعتي پيمان با بهره‌گيري از متخصصين و كارشناسان فني مجرب مي‌تواند انواع مقاطع اختصاصي را بنا به درخواست مشتريان طراحي نمايد. اين بخش به همراه واحد تحقيق و توسعه و آزمايشگاه، ضمن پشتيباني از كليه واحدهاي توليدي خود مجتمع، تاکنون توانسته به طيف گسترده ‏اي از در خواست‏‌هاي صنعتي در حوزه صنايع شيميايي، تصفيه آب، قطعات الکترونيکي و صنايع نظامي پاسخ دهد و مانع از خروج ارز از کشور شود.

علاوه بر واحدهاي مذكور واحد آموزش برون و درون سازماني، واحد تضمين کيفيت و واحد کنترل کيفيت وبخش ايمني وبهداشت HSC و سيستم نظام آراستگي محيط نيز در «مجتمع صنعتي آلومينيوم پيمان» مشغول به فعاليت هستند.

دوماهنامه در و پنجره و نما ضمن بازديد از اين مجتمع پاي صحبت‌هاي برادران عمو شعباني نشست و از ديدگاه‌هاي ايشان پيرامون مسائل توليد مطلع گرديدكه توجه شما خوانندگان عزيز را به آن جلب مي‌نماييم.

 • چه مسائلي را در ارتقائ كيفيت محصولات و خدمات خود رعايت مي‌فرماييد و چه بازتابي داشته‌است؟

 مسئله‌اي كه ما را در بازار خدمتمان اذيت كرد اطلاع‌رساني‌هايي بود كه براي مشتريان نهائيمان وجود داشت بدليل اينكه شركت پيمان دارندة نشان ISO مي‌باشد، يكي از وظايفش اين است كه مصرف‌كننده را از اتفاقاتي كه براي بار سفارشي‌اش مي‌افتد مطلع كند و متأسفانه گزارشاتي كه ما مي‌داديم برعكس معني مي‌شود؛ متأسفانه به دليل اينكه دانش لازم را نداشتند باعث ناراحتي و اعتراض بعضي توليدكنندگان مي‌شد كه چرا اسرار ما را فاش كرده‌ايد و ازطرفي هم ما موظف بوديم كه عيب كار را براي خريدار مشخص كنيم. مثلاً پروفيل‌هايي به دست ما مي‌رسيد كه ايراد خط و يا ايراد آندايز داشت و بعضي توليدكنندگان از ما انتظار داشتند كه از اين موارد چشم‌پوشي كنيم و بعضي دوستان به ما توصيه مي‌كردند كه به‌مانند بعضي ديگر بدون اشاره به اشكالات و ضعف‌هاي پروفيل آنها رنگ يا آندايز كنيد. اما ما همواره اين رسالت و وظيفه را احساس كرده‌ايم كه اطلاع‌رساني به مشتري نهايي را در اولويت كاري خودمان قرار دهيم و به دليل اينكه بازار اطلاعات كافي ندارد اين موضوع باعث نارضايتي مي‌شود و زمانيكه آگاهي بازار بالاتر برود اين اشكالات هم برطرف مي‌شود.

شركت پيمان جزو اولين شركت‌هايي بوديم كه طرح چوب را از شكل گره‌اي كاغذي كه رسم بود به طرح‌هاي متنوع فيلمي تبديل كرديم و هم‌اكنون هم بيشترين تنوع طرح چوب را داريم.

آلومينيوم پيمان جزو معدود شركت‌‌هايي است كه خط كامل توليد پروفيل از اكسترود تا آندايز را ايجاد كرده است.

يكي از ضعف‌هاي آلومينيوم كشور آن است كه استانداردهاي لازم را ندارد؛ و ما بيش از يكسال است كه به دنبال اين استانداردها هستيم وبه هر كجا مراجعه مي‌كنيم مي‌گويند آزمايشگاه مرجع نداريم و اگر مي‌خواهيد خودتان اين آزمايشگاه مرجع را ايجاد كنيد. الان براي در و پنجره، آندايز، رنگ پودري و... هيچ استانداردي وجود ندارد و تفاوت محصولات خوب و بد مشخص نمي‌شود.

آلومينيوم پيمان جزو اولين شركت‌هايي بود كه روي پوليش آندايز كرد و آندايز شفاف و براق را ايجاد كرد.

متأسفانه قشر فني ما كه درگير با در و پنجره و نما هستند اطلاعات كافي را در زمينة در و پنجرة آلومينيومي ندارند مثلاً يك مهندس نما راجع‌به تمامي جزئيات نما اطلاعات دارد ولي متأسفانه راجع‌به آلومينيوم اطلاعات كافي ندارد و راجع‌به متريال و كيفيت لازم براي توليد يك در و پنجره و يا نما طلاعاتشان كافي نيست.

متأسفانه بعضي همكاران ما در گذشته و حال كم‌كاري كرده‌اند و با توليد بعضي كارهاي بي‌كيفيت ديدگاه مثبتي را براي در و پنجره آلومينيومي ايجاد نكرده‌اند، اما امروزه آپارتمان‌هاي مدرن شهر از پنجره‌هاي آلومينيومي استفاده مي‌كنند و اگر غير از اين باشد مشتريان خاص، اين ساختمان‌ها را نمي‌خرند.

يكي از نوآوري‌هاي ما در زمان خود، آندايز طلايي است و الان 3-2 شركت ديگر نيز شروع به اين نوع آندايز كرده‌اند تا قبل از آن رنگ طلايي به شكل غوطه‌وري وجود داشت و آن فقط به اين شكل بود كه پروفيل بعد از آندايز، در رنگ طلايي غوطه‌ور مي‌شود و سپس در سيل گذاشته مي‌شود و عمليات به اتمام مي‌رسيد؛ در اين روش حفره‌هايي سطح پروفيل با يك رنگ عادي پر مي‌شود و رنگ مي‌گيرد و دوام آن كم است. اما آندايز الكتروكالرينگ كاملاً متفاوت است و اين عمليات به‌وسيلة نمك يك فلز مثلاً سولفات قلع انجام مي‌شود. الكتروكالرينگ طلايي نيز نمك يك فلز ديگر است كه در حال حاضر گران‌ترين رنگ آندايز، طلايي رنگ است.

رنگ‌هاي غوطه‌وري نسبت به الكتروكالرينگ دوامي ندارند و آندايز به روش الكتروكالرينگ بسيار بادوام است چراكه نمك توسط جريان برق حفره‌هاي سطح را پر مي‌كند.

مصاحبه:

 • وضعيت آلومينيوم ايران را در 10 سال گذشته چگونه مي‌بينيد؟

وضعيت آلومينيوم در اين 10 سال كمي از حالت سنتي خارج شده است و به سمت مدرن‌تر شدن رفته است؛ اين امر باعث شده است كه آلومينيوم كمي رونق پيدا كند ولي هنوز راضي كننده نيست. ديدگاه توليدكنندگان و مشتريان با توجه به آگاهي بيشتري كه پيدا كرده‌اند كمي تغيير يافته است و تازه دريافته‌اند كه در و پنجرة آلومنيومي متفاوت است اما هنوز جز مشتريان خاص و ساختمان‌هاي لوكس به‌ سمت آن نيامده‌اند و هنوز هم بيشتر به‌سمت كالاي ارزان‌تر تمايل دارند. در بحث توليد پروفيل‌هاي آلومينيومي نيز بازار تمايل به ضخامت كمتر و سبك‌تر دارد و متأسفانه به دليل دانش كم توليدكنندگان ماست كه استانداردها را براي مابه‌التفاوت اندك رعايت نمي‌كنند در صورتيكه قيمت تفاوت چنداني ندارد بلكه كيفيت كار به اين روش بسيار كم مي‌شود.

متأسفانه بعضي سازنگان حاضرند هزينه‌هاي بسيار زيادي را براي خريد سنگ و ديگر اجزاي نما پرداخت كنند، اما حاضر نيستند براي پنجره كه زيبايي اصلي نماي ساختمان است هزينه كنند و اين نياز به آموزش و آگاهي دارد. درواقع سازندگان پي به ارزش سنگ برده‌اند اما هنوز پي به ارزش پنجره‌هاي آلومينيومي نبرده‌اند.

درمجموع سرعت تحول صنعت آلومينيوم در ايران اصلاً با آنچه در جهان اتفاق افتاده است قابل مقايسه نيست.

 • آيا به‌نظر شما زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري جديد در بازار آلومينيوم وجود دارند؟

در بحث كيفيت و تكنولوژي جديد به‌نظر من بازار اشباع شده است و شايد موضوعي براي سرمايه‌گذاري وجود نداشته باشد؛ اما در بحث كميت، ظرفيت سرمايه‌گذاري در توليد در و پنجره و يا آندايز همواره وجود دارد. ضمن اينكه در بحث تأمين مواد اوليه (بيلت) صنعت آلومينيوم دچار مشكل اساسي و نياز به سرمايه‌گذاري دارد. اما از آنجاكه صنعت ساختمان‌سازي همواره رشد خواهد داشت و هرگز ازبين نمي‌رود لذا سرمايه‌گذاري در اين بخش‌ها منطقي به‌نظر نمي‌رسد.

 • مي‌دانيم براي توليد يك محصول خوب فاكتورهاي مختلفي چون تجهيزات مناسب، نيروي انساني متخصص و البته سرمايه كافي مطرح است؛ جنابعالي اولويت‌بندي اين فاكتورها را چگونه دريافته‌ايد؟

ازنظر من منابع انساني و نيروي متخصص اولويت اول را دارند و بعد از آن تجهيزات در مرحلة بعد قرار مي‌گيرد و بعد از آن روش‌ها.

اگر نيروي متخصص نداشته باشيم نمي‌توانيم از تجهيزات پيشرفته استفادة بهينه بكنيم اما اگر نيروي متخصص وجود داشته باشد؛ عيب‌ها و ايرادات دستگاه‌ها به‌راحتي شناخته و برطرف شده و كار به جلو پيش مي‌رود. اگر تنها پول و ماشين‌آلات ملاك باشد كار ضعف دارد و مثال‌هاي زياد از كارخانه‌هايي وجود دارد كه پول و تكنولوژي دارند اما نبود نيروي متخصص مانع آن شده است كه تبديل به قطب تكنيكي شوند.

 • شما فعاليت‌تان را در زمينة آندايز آغاز و ادامه داديد لطفاً در مورد دليل و چگونگي هدايت شما به حركت در اين مسير توضيح بفرماييد.

  شروع به فعاليت ما در زمان جنگ بود و با توجه به تعطيلي بسياري از كارخانه‌ها نياز مبرمي در كشور براي اين حرفه وجود داشت و ما تصميم گرفتيم در اين زمينه فعاليت را آغاز نمائيم و بعد هم كار را ادامه و توسعه داديم و رشد كرديم.

  • چه استانداردهاي اصلي براي آندايز بايد رعايت شود؟

  بندهاي استاندارد موجود يكي درمورد شناسايي ضخامت ميكرون است، يكي درمورد تست سيل كه به صورت‌هاي تست اوليه تست ماژيك و تست جوهر انجام مي‌شود.

  بندهاي استاندارد براي آندايز، رنگ پودري و چوب بسيار زياد هستند اما كاربردي‌ترين آنها تست شناسايي ضخامت ميكرون، تست سيل به روش‌هاي تست اوليه، ماژيك و تست جوهر.

  • مشكلات صنعت آلومينيوم در چگونه دسته‌بندي مي‌نمائيد؟

  در رأس همة مشكلات بي اطلاعي مصرف‌كننده است و از آنجا كه همه چيز را بازار مشخص مي‌كند و تمامي استانداردها را مشخص مي‌كند، نياز به افزايش اطلاعات مصرف‌كننده و آگاهي دادن به مشتري نهايي بسيار ضروري به‌نظر مي‌رسد، درست است كه براي توليد هر محصولي قواعد، اصول و استانداردهايي براي توليد لازم است و اين نيازمصرف‌كننده است كه ارگانم‌ها را وادار مي‌كند به داد صنعت برسند و كيفيت را كنترل بيشتري نمايند.

  دوم اينكه صنعت ما در بالادستي متولي ندارد و اگر داشت براي اين صنعت استانداردهايي تعيين مي‌كردند و اجراي آن را نيز كنترل مي‌كردند. شايد اين ضعف اتحاديه و يا سنديكا باشد كه با رايزني در شهرداري و يا ادارة استاندارد، حداقل‌هايي را براي اين صنعت تعريف كنند و الزاماتي را مشخص نمايند. متأسفانه صنعت ما خودش، خودش را نابود كرده و الآن نيز خود صنعت درحال احياي خودش است. اما سرعت اين كار بسيار پايين است. در هر صورت عدم‌وجود يك متولي قوي براي صنعت آلومينيوم بسيار خودنمايي مي‌كند و وجود آن مي‌تواند بسياري از مشكلات را حل كند.

دیدگاه های این مطلب بسته شده اند.