انواع قاب و پنجره ها در جنسهای مختلف ازجمله درب و پنجره upvc، پنجره چوبی سنتی، پنجره آلومینیومی و… از گذشته تا کنون در ساخت پنجره های ساختمان های اداری ومنازل مسکونی استفاده می شدند. اما امروزه انواع مدل پنجره دوجداره در جنسها و طرح های مختلف تولید می شوند که نسبت به قبل از مزایای بیشتری برخوردار هستند. پنجره های آلومینیومی دارای قدمت زیادی هستند سالهاست که  از فلز آلومینیوم در ساخت درب و پنجره دوجداره استفاده می شود. برخلاف آهن و فولاد آلومینیوم به دلیل سبک بودن و قالب پذیری آسانتر مورد استقبال تولید کنندگان قرار گرفته و امروزه در انواع طرح ها، رنگ و فرمهای مختلف در دسترس عموم قرار گرفته است.

پنجره upvc

پنجره های upvc

پنجره های upvc از جمله جدیدترین مدل های در و پنجره دوجداره هستند که علاوه بر عایق حرارتی مانع ورود امواج صوتی و آلودگی به فضای داخل می شوند. این پنجره ها زیبا و مقرون به صرفه هستند و اغلب جایگزین پنجره های چوبی و آهنی می شوند. امروزه در اغلب ساخت و سازهای ساختمانی از پنجره های upvc استفاده می شود. بسیاری از ویژگی های پنجره های upvc با پنجره های آلومینیومی مشابه است. با این حال upvc نسبت به آلومینیومی دارای محدودیت هایی نیز می باشد. قالب پنجره های upvc یکسان است. تنوع طراحی قالب در پنجره های upvc نسبت به پنجره های آلومینیومی کمتر است. به همین ترتیب تنها از یک مدل قاب پنجره می توان استفاده کرد. همچنین upvc در چند رنگ و طرح خاص تولید می شود. که می تواند برای طراحان محدودیت ایجاد کند. پنجره های آلومینیومی با انواع طراحی و در رنگ های متنوع و بیشمار ازجمله مواردی است که می تواند برای تمامی طراحان در سبک های مختلف جذاب باشد. استفاده از سیستم ترمال بریک نیز باعث عایق بندی پنجره ها می شود که علاوه بر زیبایی بر کیفیت پنجره ها می افزاید.

پنجره آلومینیومی نیاز به پشتیبانی ندارد

پنجره آلومینیومی نسبت به درب و پنجره upvc مقاومت بسیار بالایی دارد زیرا ذاتاً آلومینیوم فلز قوی است به این معنی که بدون نیاز به پشتیبانی و یا استفاده از قابهای عریض و پهن می‌تواند در پنجره و درب آلومینیومی کشویی بزرگ استفاده شود. این عاملی است که باعث می‌شود از بیشترین فضای ممکن برای شیشه استفاده کنید و نمای زیباتری به خانه و فضای مسکونی و تجاری خود دهید.

پنجره upvc

استفاده از تکنولوژی های جدید در پنجره های آلومینیومی

با وجود سبکی، فلز آلومینیوم مقاومت نسبتا بالایی دارد و استفاده از روش شکست حرارتی در ساخت انواع مدل پنجره دوجداره آلومینیومی ترمال بریک علاوه بر تقویت استحکام این پنجره ها عایق خوبی در برابر حرارت و برودت هوای خارج از ساختمان خواهد بود. همچنین استفاده از نوار های پلی آمید که دو قسمت داخلی و خارجی پنجره را از یکدیگر جدا می کند علاوه بر ایجاد عایق حرارتی برای جلوگیری از ورود امواج صوتی نیز بسیار مؤثر است همچنین ضربه و فشار حاصل از نیروهای خارجی در پنجره را نیز دفع می کند. پنجره های ترمال بریک آلومینیومی باعث کاهش لرزش است و نسبت به سایر درب و پنجره upvc درچار آسیب کمتری می شود که گزینه مناسبی در ساخت ساختمان های ضد زلزله خواهد بود.

مقاومت پنجره های آلومینیومی در برابر آتش سوزی

پنجره های آلومینیومی در حوادثی نظیر آتش سوزی نسبت به سایر پنجره های فلزی، پنجره upvc و پنجره چوبی دوجداره و… در برابر اشتعال مقاومت بالاتری دارند.
در پنجره های ترمال بریک آلومینیومی از شیشه های تک جداره،شیشه دوجداره  و شیشه های ضد سرقت استفاده میشود که باوجود باریک بودن شیشه به انواع مدل پنجره دوجداره بسیار قوی متصل شده اند به این معنی که حتی زمانی که شیشه شکسته شود به لایه می چسبد. که خود عامل خوبی برای پیشگیری از سرقت و ورود بدون اجازه است.

پنجره upvc

فلز آلومینیوم  سازگار با طبیعت

انبساط و انقباض در بسیاری از فلزات باعث تغییر شکل می‌شود بطور مثال فولاد که جزء مقاومترین فلزات است، در دمای پایین بسیار شکننده است اما فلز آلومینیوم  در برابر افت دما واکنش کششی از خود نشان داده و مقاومت بیشتری دارند. همچنین آلومینیوم قابلیت استفاده مجدد را خواهد داشت به این ترتیب ماده ای سازگار با محیط زیست است و پس از ذوب کردن آلومینیومی قوی تر و محکم تر تولید می شود.

پنجره دو جداره کشویی آلومینیومی

پنجره دو جداره کشویی خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند که برای انواع سلایق و کاربردهای مختلف مفید خواهند بود. بطور مثال درب آلومینیومی کشویی نرمال در مقایسه با درب آلومینیومی کشویی ترمال بریک  از نظر عایق بودن با هم متفاوت هستن وانتخاب هر یک از سیستم ها  بستگی به نیاز و سبک ساختمان خواهد داشت.